Acum este Joi Noi 23, 2017 1:08 am

Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
 Articol de Frank Warwick 
Autor Mesaj
|Site Admin|
|Site Admin|

Mesaj Articol de Frank Warwick
Am introdus pe site-ul nostru primul articol despre pescuitul crapului. Este un articol deosebit scris de Frank Warwick unul dintre cei mai influenit si renumiti pescari de crap din lume.

Prin bunavointa celor de la Dynamite Baits putem sa ne bucuram si sa invatam din aceste articole.

Dorim ca publicarea de articole scrise de pescari renumiti din Anglia si nu numai sa devina o obisnuina pe acest site si vom incerca sa publicam cel putin un articol pe saptamana. Prin aceasta sunt convins ca vom invata cu totii secretele acestui minunat sport.

Nu intamplator am ales un articol deosebit, intitulat: Pescuitul la crap - Arta sau Stiinta.

http://www.crap.com.ro/magazin/articol7.php

Dupa ce il cititi ar fi foarte interesant sa discutam despre anumite teorii pe care Frank le-a expus prin acest articol.
Asa ca......
Asteptam opiniile voastre.

Ultima oară modificat de florioro pe Sâm Ian 10, 2009 8:48 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Feb 17, 2008 2:29 pm
Profil YIM WWW

foarte adevarat ce se explica in articol,am patit-o.eram de 2 zile pe locul nadit(productiv in alte sedinte) si....nimik, stiind si cautind explicatii(fiind 3 pescari...sa fi vazut discutii) am vazut cum in stinga, la 200m, au inceput sa sara crapi.Am luat 2 lansete, am incarcat naditoarele si....am prins.Apa in zona respectiva avea cam 50-60cm.A fost activitate pina pe inserat apoi....ioc

Dum Feb 17, 2008 2:53 pm
|Site Admin|
|Site Admin|

Eu unul am patit-o la Peris unde presiunea este destul de mare.
La momentul respectiv nu am crezut ca este de mare importanta, dar citind acest articol am realizat ca aceasta tactica mi-a functionat cu o anume explicatie. Este vb de teoria cu "nadele spalate".

Am avut o lanseta care a stat foarte mult in apa si ma incapatanasem sa o scot sa schimb boiliesul cum fac de obicei sa improspatez momeala. Dupa mai mult de 24 ore de stat in apa am avut primul peste. Ca un facut am zis sa arunc acelasi boilies din nou si sa vedem ce se intampla. Dupa nici 30 min am avut inca o prezentare la acelasi boilies care statuse in apa atata timp.

Sa fie totusi o explicatie asta sau doar intamplare?

Dum Feb 17, 2008 3:01 pm
Profil YIM WWW

Perisul fiind un "acvariu" cred ca poate genera si astfel de situatii , dar...poti lua in calcul si "mutarea" lansetei.Un prieten a pescuit la Peris si mi-a spus ca cea mai multa acvtivitate a avut-o la lanseta care era cel mai des scoasa si aruncata(puse bile proaspete).Aceeasi treaba a intilnit-o pe ape salbatice, lansetele "rulate" mai des produceau pesti.
In momentul cind nu am activitate incep si "rulez" pe patul de nada 2 bete din ora in ora.

Dum Feb 17, 2008 3:09 pm
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Foarte bun articolul respectiv. Nu-mi permit sa nu-i dau dreptate autorului, pentru ca asa este. In pescuit este nevoie de hazard, de stiinta, dorinta de a incerca in orice moment ceva nou, modestie, pentru a avea puterea de a invata in orice moment ceva nou, rabdare....si ar mai fi. Toate acestea trebuie amestecate ( ;) ) in dozajul pe care-l stim fiecare dintre noi diferit si in functie de el vom avea si rezultate. Fir intins!!!

Dum Feb 17, 2008 4:14 pm
Moderatori|Moderatori|Moderatori
Moderatori|Moderatori|Moderatori

Am avut o lanseta care a stat foarte mult in apa si ma incapatanasem sa o scot sa schimb boiliesul cum fac de obicei sa improspatez momeala. Dupa mai mult de 24 ore de stat in apa am avut primul peste. Ca un facut am zis sa arunc acelasi boilies din nou si sa vedem ce se intampla. Dupa nici 30 min am avut inca o prezentare la acelasi boilies care statuse in apa atata timp.

Sa fie totusi o explicatie asta sau doar intamplare?

intamplare sigur nu e pt ca asa fac si eu ,am avut trasatura si dupa 30 de ore de stat in apa fara sa o misc ,explicatiile pot fi mai multe cred, precum ca poate crapului sau unii crapi le-or place bilele moi la altii bilele mai tari ori poate la inceput sant suspiciosi cand vad bila dar pe timp ce trece si vede ca acea bila in acelasi loc se afla atunci sa prinda incredere si sa o ia

Dum Feb 17, 2008 8:50 pm
Profil WWW

treaba asta cu periatul balti sau citirea ei de pe mal.....puteti detalia mai mult?ma intereseaza enorm de mult si nu cred ca numai pe mine.....

0768895826

Sâm Ian 10, 2009 10:24 am
|Site Admin|
|Site Admin|

treaba asta cu periatul balti sau citirea ei de pe mal.....puteti detalia mai mult?ma intereseaza enorm de mult si nu cred ca numai pe mine.....

Uite ai aici un articol si un filmulet interesant cum trebuie facut. Din pacate este in limba engleza.

http://smartcarping.blogspot.com/2007/1 ... html#movie

Sau asta:

http://www.youtube.com/watch?v=HEmesf3QT-w

Sâm Ian 10, 2009 11:30 am
Profil YIM WWW

florine nu cred ca se refera la marker cand zice de periat.....ci mai degraba okiometric...dar cine stie......
PS:cu engleza nu e problema

0768895826

Sâm Ian 10, 2009 6:03 pm
|Site Admin|
|Site Admin|

O sa mai citesc odata articolul sa imi dau seama la ce te referi, dar periatul apei il faci cu markerul si plumbii cu "noduri" pentru a primi semnalele mai bune in timpul "periajului".

Cititul apei, este alta poveste si asta cred ca doar experienta te poate face mai bun sa intelegi semnalele pe care le lasa pestii la suprafata apei.

Sâm Ian 10, 2009 6:48 pm
Profil YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul